četrtek, 26. julij 2012

Težave z dojenjem v prvih dneh

Takoj po porodu se dostikrat pojavijo težave z dojenjem. V tej objavi, ki bo malo bolj "strokovna", želim spodbuditi starše, da ne obupajo takoj, ampak dajo sebi in otroku čas.

Takoj (isto minuto!) po porodu je za razvoj mleka v materinih prsih ključno, da otroka položijo na golo materino kožo (če je mati iz katerega razloga v popolni narkozi, ga je potrebno dati očetu na golo kožo). Stik kože s kožo v materinem telesu sproži signal, da otrok ni več v telesu, zato lahko začne proizvajati mleko, v otroku pa signal, da mora zdaj, ko je zunaj, sesat. Obenem ta stik sproži v materinem telesu sprožanje hormonov, ki povzročijo novo krčenje maternice, zaradi katere se izloči posteljica.

Otrok praviloma sam najde bradavico. Če ga položite materi na trebuh, bo nagonsko splezal do prsi in se prisesal na bradavico. V prvih urah je sesalni refleks še avtomatski, v naslednjih 24-ih urah pa ga mora otrok osvojiti razumsko (mora se ga naučiti).

Pogosto se zgodi, da otrok ne sesa. Starše takrat seveda zagrabi panika, a težave z dojenjem so v prvih dneh normalna stvar. Razlogov je lahko več:

  • Otrok refleksa še ni osvojil. Pomembno je, da otroku v takem primeru pomagamo prisesati se na pravi način. O tem je veliko napisanega, tudi mnogo babic je veščih tega. Poiščite pomoč, saj je zares pomembno, da se otrok doji (za fizični in čustveni razvoj otroka). Običajno traja kakšen dan, da otrok osvoji veščino sesanja, saj kljub vsemu postopek ni tako preprost.
  • Otrok ne more dovolj iztegniti jezika. Da bi uspešno sesal, mora otrok močno odpreti usta in iztegniti jezik. Včasih otrok ne more iztegniti jezika, ker je koža pod jezikom prekratka. Glede na to, da otrok hitro raste, se bo z neprestanim iztegovanjem jezika sčasoma podaljšala tudi omenjena koža. Pomembna je potrpežljivost (četudi bo otrok zaradi lakote neprestano jokal). Kadar je ta koža močno prekratka, jo prerežejo.
  • Otrok ne dobi dovolj hrane. Ko se otrok rodi, je njegov želodček velik za eno čajno žličko, tretji dan po porodu ima njegov želodček velikost orehove lupinice. Tako majhen želodček je hitro poln, vendar se tudi hitro izprazni, zato mora jesti pogosto. Čeprav naj bi imel otrok ob rojstvu v telesu dovolj zaloge hrane, da preživi dva do tri dni brez težav, ni zato lakota nič manjša. V prvih dneh mati proizvaja kolostrum, ki ni mleko, ampak njegov predhodnik. Ta teče v zelo majhnih količina (10-25 ml na obe prsi na dan). V praksi to pomeni, da mati dobi eno do dve kaplji na dojko na vsaki dve ure. Tistih nekaj kapelj običajno zadovolji otrokovo lakoto, preostalo sesanje pa stimulira dojki, da začneta proizvajati pravo mleko, ki priteče nekje med tretjim in petim dnem po porodu (če sta bili dojki redno stimulirani; v primeru izredno težkih porodov ali Carskih rezov lahko mleko prvič priteče še kasneje). Nekateri otroci, predvsem gestacijsko starejši, pa preprosto potrebujejo več hrane. Takšen otrok bo neprestano jokal, saj nekaj kapelj ne zadovolji njegove lakote. Pogosto pa se bo zgodilo, da bo ob neuspelih poskusih, da bi prišel do mleka, začel histerično opletat z glavo, zaradi česar se ne bo mogel pravilno prisesat.
  • Post-travmatski stres. Naj govorijo kar hočejo, porod je zelo stresna izkušnja. Predstavljajte si, da bi vas nekdo poskušal preriniti skozi luknjo s premerom 20 cm, pri čemer ne morete nikakor pomagati. Pogosto otroci to doživijo kot zelo stresno izkušnjo, zaradi česar njihovi primarni refleksi ne delujejo pravilno. Če sta starša ljubeča in se otrok počuti varno, se stanje ponavadi hitro normalizira in otrok znova pridobi sposobnost sesanja. Še posebej močna travma so porodi s pospeševanjem, bodisi z oxitocinom (umetnimi popadki) ali celo z Ventouse-om (vakuum) oz. drugimi podobnimi invazivnimi metodami. Slednji je še posebej nevaren, saj gre za postopek, pri katerem otroku na glavo prisesajo vakuumsko črpalko in ga na silo izvlečejo iz materinega telesa. Pri tem seveda vlečejo zgolj za kožo na glavi (kamor je prisesana črpalka), izvlečne sile pa lahko poškoduje obrazni živčni sistem, ki otroku omogoča manipulacijo ustnic in jezika, kar je ključno za uspešno sesanje. V praksi to pomeni, da otrok zaradi poškodb obraznih živcev ne bo mogel dovolj odpreti ust ali iztegniti jezika.
  • Stres matere. Lahko se zgodi, da je mati porod doživela stresno, zaradi česar ni sproščena, kar pa je ključno za uspešno dojenje. Možno je tudi, da otrokovo nepravilno sesanje materi povzroča močne bolečine v bradavicah, zaradi česar zopet ni sproščena.
  • Verjetno obstajajo tudi drugi razlogi, ki jih (še) ne poznam.
Ker otrok mora, še posebej v vročih dneh, jesti in piti, ga seveda ne moremo pustiti stradati do dneva, ko bo sposoben sestati materino mleko. Nahranimo ga z umetnim mlekom. Stalna praksa je, da se ga nahrani z navadno stekleničko, kar pa je kritična napaka. Da bi se otrok lahko dojil, nujno potrebuje sesalni refleks. Le-ta je sestavljen iz simultanega sesanja, s čimer se otrok dobesedno prisesa, ritmičnega premikanja jezika, s katerim stimulira bradavico in tako pomaga sesanju iztisniti mleko, ter iz goltanja. V primeru navadne stekleničke tekočina sama teče ven, zaradi česar ritmično gibanje jezika sploh ni potrebno, sesanje pa je potrebno zgolj v minimalnem obsegu. Z navadno stekleničko bomo torej otroku takoj dali vedeti, da "se da živeti lažje", zato nikoli več ne bo hotel sesati "na težji način".

Kaj torej narediti? Če gre za krajšo premostitev, npr. za zgolj nekaj obrokov, je smiselno, da vzamemo otroka v naročje v polsedeč položaj in mu mleko vlivamo v usta z majhnim kozarčkom. Kadar vemo, da bo to trajalo dlje, bi bilo takšno hranjenje nepotrebno mučenje otroka in staršev. Takrat uporabimo posebej zasnovano stekleničko Calma. Le-ta je narejena tako, da simulira sesanje na dojki. Če otrok ne sesa pravilno, mleko iz nje ne teče. Tako otroka nahranimo, obenem pa ohranimo njegov sesalni refleks. Če otrok sesalnega refleksa prej še ni imel, ali če ga ni mogel prakticirat, ker je mater sesanje preveč bolelo, je gumijasta, prilagojena duda idealna za učenje in prakticiranje.
Več o steklenički Calma si lahko preberete na tej strani.

Če otroka hranimo z umetnim mlekom, je ključno, da mati izčrpava mleko iz prsi približno tako pogosto, kot otrok jé. Na ta način bo ujela njegov ritem in bo, ko bo sposobna dojiti, imela ob pravem trenutku dovolj mleka. Ker sesanje z ročnimi črpalkami na dolgi rok ni učinkovito, je smiselno, da si starša priskrbita profesionalno črpalko, ki omogoča izčrpanje mleka iz obeh prsi istočasno, črpanje pa je končano v zgolj 15 minutah. Podjetje Medela, ki je izdelalo stekleničko, ponuja tudi takšne črpalke.

Bistveno je, da starši zavzamejo pozitivno stališče do dojenja, da k problemu pristopijo sistematično in brez panike, ter da naredijo vse, da bodo nekega dne lahko (znova) vzpostavili dojenje. O prednostih dojenja za mati in otroka pa mi verjetno ni treba razlagat...

Steklenička Calma

Ni komentarjev: